Jakie warzywa będą odpowiednie?

Warzywa mają dużo błonnika i są bogate w składniki odżywcze. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wiedza ta nie powinna w żaden sposób zaskakiwać. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że warzywa mogą mieć przed ludźmi tajemnice.

Co możemy powiedzieć o warzywach?

O warzywach można rozmawiać bardzo długo. Dość powiedzieć, że włączanie warzyw do diety to pomoc w utracie wagi, jak i prowadzeniu zdrowego (czyli też długiego) trybu życia. Dobrze też wrócić do wspomnianego już błonnika – czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, z czym wiąże się błonnik?

Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, warto wiedzieć, że produkty wyposażone w błonnik gwarantują dłuższe uczucie sytości. Można jeszcze zaznaczyć, że ma to związek, z tym iż trawienie błonnika to proces, który wymaga czasu.

Różne propozycje

Ważna jest też pamięć o szczegółach. Krótko mówiąc, warzywa są różne.

Możemy wyróżnić np. warzywa liściaste. Wypada również od razu dodać, że do tego grona można zaliczyć choćby jarmuż, kapustę czy szpinak. Jedzenie zielonych warzyw liściastych określa się jako sposób na zwiększenie objętości bez zwiększania kalorii. Zresztą mamy badania, z których wynika, że posiłki i diety o niskiej gęstości energetycznej przekładają się na jedzenie niewielu kalorii.

Gdybyśmy jednak zdecydowali się na pomidory, to musimy wiedzieć, że mowa o jednym z najbogatszych źródeł witaminy C i beta-karotenu. Dobrze też mieć na uwadze spore obciążenie likopenem – stwierdzono, że likopen zmniejsza ryzyko pojawienia się wysokiego cholesterolu, poprawia odporność i zdrowie serca oraz chroni oczy i skórę. Dużo tego, prawda?

Na warzywach liściastych i pomidorach zakończymy – chodzi o świadomość – trzeba wiedzieć, co się dzieje.