5 najlepszych suplementów dla sportowców

Nie wszystko da się załatwić nawet perfekcyjnie zbilansowaną dietą. W przypadku gdy rzeczywiście okazuje się ona niewystarczająca, bo pomimo zdrowego żywienia człowiek zaczyna narzekać na coraz więcej dokuczających mu przypadłości, warto pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowej suplementacji, zwłaszcza w przypadku prowadzenia bardziej intensywnego trybu życia, w którym spory nacisk kładzie się na praktykowanie aktywności fizycznej. Siłownia i suplementy dla sportowców lubią iść ze sobą w parze. Poniższych piec substancji na pewno pomoże również tym, którzy sporo biegają, uprawiają crossfit lub sztuki walki albo dużo trenują w zupełnie innej kategorii sportu.

1 – beta-alanina

Jest to jeden z najważniejszych aminokwasów. Dawniej sadzono, że w ćwiczeniach siłowych szczególnie pomocna może się okazać suplementacja BCAA, jednakże z czasem zmieniono to stanowisko, a BCAA zostało zastąpione wyłącznie przez samą beta-alaninę, będącą – co ciekawe- aminokwasem endogennym, czyli tym, który teoretycznie może być wytwarzany naturalnie przez sam organizm. Zapotrzebowanie na ten aminokwas może jednak wyraźnie wzrosnąć w przypadku ciężkich treningów. Badania potwierdzają zresztą, że suplementacja odpowiednich dawek beta-alaniny potrafi przyczynić się do osiągania lepszych wyników sportowych, zwłaszcza w sportach wydolnościowych, niekoniecznie nawet tych siłowych.

2 – BCAA

Pomimo całej fali krytyki, która już od dłuższego czasu spada właśnie na BCAA, ten suplement dla sportowców w niektórych przypadkach może mieć rację bytu. Nawet wtedy, gdy jesteśmy na diecie wysokobiałkowej i spożywamy dużo białka. Pomoże on tym, którzy ogólnie rzecz biorąc cierpią na niedobór aminokwasów w diecie, bo np. nie spożywają za dużo białka albo przyjmują je w ilości nieodpowiadającej ich masie ciała i ogólnemu zapotrzebowaniu. W takiej sytuacji zawsze warto też sięgnąć równocześnie po odżywki dla sportowców, które powinny się składać ze wszystkich ważnych aminokwasów – i tych endogennych, i tych egzogennych.

3 – kreatyna

Kolejność związków jest przypadkowa, bo oczywiście gdyby tak chcieć stworzyć ranking suplementów dla sportowców, rozpoczynając go od suplementu najlepszego i najkorzystniejszego dla organizmu, na pierwszym miejscu trzeba by ustawić właśnie kreatynę. Osoby, które miały już z nią do czynienia, na pewno zgodziłyby się z takim uszeregowaniem suplementów. Kreatyna jest doskonałym stymulantem dla organizmu, sposobem na szybsze ładowanie energii i narzędziem do efektywniejszej regeneracji. Największe korzyści na jej przyjmowaniu będą czerpać osoby uprawiające sporty siłowe, a zwłaszcza te, które zajmują się dźwiganiem ciężarów przede wszystkim w celach sylwetkowych, czyli chcą rozbudowywać swoje ciała poprzez sprawną i w miarę szybką budowę mięśni (w tym kreatyna zdecydowanie pomaga).

4 – magnez

W przypadku gdy natomiast trenuje się tak ciężko, iż zaczyna się odczuwać coraz częstsze problemy z kurczami mięśni, napięciem ciała i rozregulowującym się układem nerwowym, warto by było zwrócić uwagę na suplementy dla sportowców oparte na magnezie, będącym jednym z najważniejszych minerałów dla osób ćwiczących. Naturalnie występuje on w wielu produktach spożywczych, taki jak chociażby orzechy włoskie czy kakao, jednakże spore jego ilości zawsze będą wypłukiwane wraz z moczem i potem. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku potasu, na który również warto by było zwrócić uwagę. Ogólnie rzecz biorąc te dwie substancje warto przyjmować razem, albowiem w połączeniu zadbają one o ogólną gospodarkę elektrolitową, która ma istotne przełożenie na stan zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu (a w tym i mięśni).

5 – witamina D

Na zakończenie coś dla zdrowia, czyli jedna z ważniejszych witamin, nazywana potocznie witaminą słońca. Organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych, jednakże w Polsce robi to niemalże wyłącznie latem, więc przez pozostałe miesiące roku związek ten należy suplementować. Coraz częściej zawierają go i ogólnodostępne multiwitaminy, i właśnie odżywki dla sportowców. Większe ilości witaminy D będą potrzebne osobom o wyższej masie ciała.