Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Zdrowe odchudzanie, oprócz zredukowanej liczby kalorii musi zapewnić nam wszystkie niezbędne składniki, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany oraz witaminy. Aby było skuteczne, ważne jest również uwzględnienie własnych preferencji żywieniowych. Musi być też realistyczne i dostosowane do naszego sposobu spędzania czasu. Nie powinno również wymuszać na nas olbrzymich wyrzeczeń ani czasochłonnych przygotowań. Wszystkie te założenia może spełnić tzw. dieta pudełkowa. 

Jakie powinno być zdrowe odchudzanie?

Zdrowe odchudzanie powinno bazować na racjonalnej dobrze skomponowanej diecie, która dostarcza organizmowi mniej kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne osoby pragnącej pozbyć się kilogramów. Ponadto zdrowa dieta dostarczać niezbędnych składników żywnościowych i składać się z 4–5 niewielkich posiłków. 

Jeżeli stosowana dieta nie będzie uwzględniać zwyczajów żywieniowych osoby odchudzającej się ani jej preferencji, a także sposobów spędzania czasu może okazać się zbyt wielkim wyrzeczeniem. W takim wypadku łatwo o jej przerwanie w momencie gorszego samopoczucia, czego skutkiem będzie brak efektów w odchudzaniu. Dlatego też zdrowe odchudzanie to dieta łatwa do stosowania i odpowiednia do długotrwałego przestrzegania. 

Jakie produkty powinniśmy spożywać?

Aby przeprowadzić zdrową formę odchudzania, musimy uwzględnić w naszym jadłospisie odpowiednią zawartość protein. Wynosi ona 1 g białka na 1 kg wagi ciała i powinno stanowić ono ok. 15 proc wartości kalorycznej spożywanej na co dzień. 

Idealnym źródłem białka są chude ryby oraz chudy nabiał. Z tych produktów uzyskujemy również niezbędne nam tłuszcze, których nie powinniśmy całkowicie wyrzekać się na diecie redukcyjnej. Są one niezbędne dla naszego zdrowia, odpowiadając między innymi za prawidłową pracę mózgu.  

Pomimo iż to węglowodany są głównym sprawcą naszych nadprogramowych kilogramów, przy zdrowym odchudzaniu nie możemy się ich wyrzec całkowicie. Ich wartościowe źródła to produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa. Te ostatnie dostarczają nam również witamin, składników mineralnych i błonnika, powinny stać się więc podstawa naszej codziennej diety, Jednakże nie wolno nam zapomnieć, iż w wielu owocach znajduje się wysoka zawartość cukru, dlatego tez nie powinniśmy spożywać ich w nieograniczonych ilościach ani późnym wieczorem. 

Jak dostosować dietę?

Chcąc, by nasze odchudzanie było rzeczywiście zdrowe, nie powinno być zbyt restrykcyjne, ale dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby, takich jak wiek, waga i stan zdrowia i rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej. Dlatego też, aby otrzymać właściwy jadłospis przystosowany do naszych możliwości, najlepiej skonsultować się z dietetykiem.