Na czym polega dieta bez glutenu?

Dieta bezglutenowa od kilku lat staje się coraz popularniejsza. Dla jednych stanowi konieczność, dla innych wybór. Jakie zasady obowiązują na diecie bezglutenowej? Co powinno się spożywać, a czego lepiej unikać? Kto powinien żyć bezglutenowo?

Dieta bez glutenu – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć na temat takiej diety? Na czym ona tak właściwie polega? Dieta bezglutenowa to po prostu system żywienia. Ważne jest to, że system ten powinien towarzyszyć nam już do końca życia. Dieta ta polega po prostu na spożywaniu posiłków bez glutenu. Tego typu dania można przyrządzić tylko wtedy, kiedy posiada się odpowiednie produkty bezglutenowe. Początkowo może wydawać się to trudne, ale wbrew pozorom, wcale nie jest trudno żyć bezglutenowo. Produkty bez glutenu można zakupić zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. „Podstawą”, którą należy kupić jak najszybciej jest chleb, makaron i mąka. Dzięki tym składnikom można spokojnie przygotowywać kanapki, naleśniki, liczne dania obiadowe oraz desery.

Gluten – czym jest?

Co to jest tak właściwie ten gluten? Czego nie zawiera produkt bezglutenowy? Gluten to pewna substancja, która znajduje się w niektórych artykułach spożywczych. Niestety, bardzo często powoduje uczulenie u ludzi. Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 15% osób, które cierpią na celiakię bądź alergię na gluten. Osoby te muszą bezwzględnie zmienić swoją dietę i przerzucić się na produkty bez glutenu. Jednak czy można się zdecydować na taką dietę, jeśli nie ma zdrowotnych powodów, aby to zrobić? Niestety, nie istnieje idealna odpowiedź na to zapytanie. Wśród specjalistów bowiem brakuje jednoznacznej opinii na ten temat. Z jednej strony wiele osób, w tym także lekarzy, uważa, że gluten stanowi niezbędny element i powinien się znaleźć w codziennym jadłospisie każdego zdrowego człowieka, jednak z drugiej strony inni specjaliści uważają, co jednak nie poparto odpowiednią ilością badań, że produkty bezglutenowe poprawiają wyniki w sporcie oraz poprawiają samopoczucie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zaleca się samodzielnej rezygnacji z tego składnika. Najlepiej udać się do dietetyka, który wyjaśnia nam, czy to dobry pomysł w naszym przypadku, odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości, a także wyjaśni w jaki sposób powinno się zrezygnować z glutenu, jakie produkty powinno się stosować na co dzień oraz przygotuje jadłospis odpowiadający naszym preferencjom żywieniowym. Co ciekawe, bez konsultacji z lekarzem można odstawić cukier oraz mleko odzwierzęce. Może to być jednej trudne – jeśli mamy z tym problem również powinniśmy udać się do dietetyka, który zaproponuje nam zdrowe zamienniki.

Sklep bezglutenowy – co można tam kupić?

Zastanawiasz się, gdzie kupić produkt bezglutenowy wysokiej jakości? Tego typu artykuły spożywcze można znaleźć w wielu zróżnicowanych miejscach, nawet w zwykłych marketach i sklepach spożywczych. Na szczególną uwagę jednak zasługuje sklep bezglutenowy z ekologicznym jedzeniem. Takie artykułu są bardzo zdrowe, pożywne i dostarczają cennych wartości odżywczych.