Dieta ketogeniczna – informacje dla laików

Spośród wielu rodzajów sposobów na odchudzanie, dieta ketogeniczna jest najbardziej zadziwiającą dietą pod względem panujących w niej zasad. Stosowanie jej wiąże się z radykalną zmianą, dotychczasowych nawyków żywieniowych, sprzeczną z piramidą żywieniową, a mimo tego, cieszy się ona coraz większą popularnością.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania się opartym na tłuszczach, a redukującym węglowodany. Podstawowym założeniem tego sposobu odżywiania, jest osiągnięcie stanu ketozy, podczas którego metabolizm czerpie energię z tłuszczu, powodując spalanie tkanki tłuszczowej. W diecie tej tłuszcze stanowią około 80% całości, pozostałe 20% to białka i węglowodany. Tłuszcze powinny pochodzić tłustych mięs, ryb, olei oraz wysokoprocentowych przetworów mlecznych. Drugą, zadziwiającą zasadą panującą w diecie ketogenicznej jest ograniczenie spożywanych warzyw i owoców.

Od czego zacząć dietę ketogeniczną?

Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej zaleca się konsultację z lekarzem oraz wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi, sprawdzających stan wątroby oraz nerek. Zasady diety ketogenicznej należy wprowadzać stopniowo. Dobrym początkiem jest stopniowe ograniczanie przyjmowanych węglowodanów, a zwiększanie tłuszczy. Bardzo ważnym elementem jest utrzymywanie prawidłowych proporcji tłuszczy do białek i węglowodanów, które powinny na początku wynosić 3:1, co oznacza, że na przyjęcie 3 g tłuszczu należy spożyć 1 g białka lub węglowodanów. Należy także dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dieta ketogeniczna ma wady, jak i zalety. Według tego co sądzimy my oraz redaktorzy portalu www.kcal.pl, do najczęstszych wad należy zaliczyć:

  • zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń nerek, wątroby oraz trzustki,
  • zaburzenia czynności jelit oraz problemy trawienne,
  • zwiększone uczucie zmęczenia oraz spadek energii.

Do najczęstszych zalet zaliczają się:

  • zwiększenie uczucia sytości,
  • wspomaganie walki z insulinoopornością,
  • szybka redukcja masy ciała.

Dieta ketogeniczna jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wymaga jednak dobrej wiedzy w odpowiednim jej stosowaniu dlatego też, podczas korzystania z niej wato być w kontakcie z lekarzem.