Za co kochamy herbatę czarną?

Herbata posiada miłośników na całym świecie, niezależnie czy jest owocowa, zielona czy też właśnie czarna. Najczęściej wybierana jest herbata w torebkach, choć i liściasta jest niemniej kochana. Istnieje wiele kultowych firm sławiących się produkcją herbat, dzięki czemu dzisiaj przyrządzanie herbaty kojarzy się z elegancją i wypoczynkiem. Podawane w pięknych filiżankach lub ukochanych kubkach są uroczym dodatkiem do ciast, deserów i nie tylko. Znamienicie relaksują przy dobrej lekturze, aromatyczne i pite na świeżym powietrzu pomagają rozkoszować się widoczkami i odnaleźć chwilę wytchnienia po ciężkim dniu. Mogą być pite o każdej porze roku i dnia. Ponadto posiadają wiele właściwości zdrowotnych.

Czarna herbata na zdrówko

Czarną herbatę otrzymujemy z utlenienia i wypalenia liści herbaty, przez co zyskują one swe właściwości i aromat. Czarnej herbacie zawdzięczamy działanie pobudzające oraz uspokajające. Parzenie herbaty relaksuje oraz przynosi aromatyczne doznania, które umilą dzień. Herbata czarna obniża ciśnienie, pomaga nawodnić organizm, zatem polecana jest przynajmniej filiżanka dziennie. Ponadto wspomaga prace trawienne, powinieneś ją pić, aby wspomóc trawienie. Herbata czarna bez dodatku cukru nie zawiera kalorii. Napar z czarnej herbaty może być wykorzystywany jako okłady na oczy oraz wykazuje działanie antyoksydacyjne: oczyszczające. Warto spożywać ten rodzaj herbatki, jeżeli chcesz zachować zdrowie i zacząć odchudzanie. Czarna herbatka zawiera polifenole, które obniżają ryzyko chorób naczyniowo-krwionośnych, zaś zawartość flawonoidów wspiera naczynia krwionośne.

Skład herbaty czarnej

Czarna herbata zawiera kofeinę, działającą pobudzająco. Zawartość teiny – substancji pobudzającej, sprawia, że nie powinno się spożywać dziennie więcej niż dwóch kubków herbaty. Pamiętaj o tym, lecz wiedz, że w tych ilościach herbata jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz przeciwnie – warto ją spożywać ze względu na bogactwo składników. Herbata czarna zawiera fluor i manganian. Ponadto herbatka zawiera witaminy m.in. A, C i K.

Herbata na odchudzanie?

Jako herbata odchudzająca, bardziej znana jest zielona herbata, lecz herbata czarna parzona bez dodatku np. miodu lub innych słodkich dodatków, nie zawierać będzie kalorii. Zawartość kofeiny zadziała energetyzująco i wspierająco na metabolizm, dlatego warto robić napój przed ćwiczeniami, aby dostarczyć organizmowi dawki energii oraz wspomóc nawodnienie.

Tradycyjna czarna herbata powinna po zaparzeniu przybrać ciemny kolor. Zaparzać herbatę należy około pięć minut: czas parzenia jest istotny! Herbaty mają korzystny wpływ na zdrowie, zatem warto je pić i łączyć przyjemność ze zdrowiem: zakochać się w smaku, rozkoszować się i przy okazji dbać o siebie. Czarna herbata polecana jest nie tylko dla miłośników herbat. Parzenie czarnej herbaty powinno stać się twym nowym sposobem relaksu.