Pizza podczas redukcji tkanki tłuszczowej, a więc Cheat Meal i Cheat Day!

Uzyskanie wymarzonej sylwetki wiąże się niejednokrotnie z wieloma wyrzeczeniami. Długie i ciężkie treningi na siłowni to nie jedyny klucz do sukcesu, ponieważ determinujący wpływ na sylwetkę ma również dieta. Bardzo dobrze wiedzą o tym osoby, które uprawiają kulturystykę, zarówno tą amatorską, jak i profesjonalną. Jednak redukcja tkanki tłuszczowej posiada również miłe momenty, a niewątpliwie jednym z nich jest okres, kiedy możemy sobie pozwolić na Cheat Day bądź też Cheat Meal. Dobrym pomysłem na posiłek podczas takiego dnia wydaje się pizza. Ten trik może pozytywnie wpłynąć na każdą osobę w czasie redukcji, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Redukcja a Cheat Meal/Cheat Day

Jak wiadomo, okres redukcyjny wiąże się po prostu z utrzymaniem deficytu kalorycznego przez określony czas. Oznacza to, że zazwyczaj dieta jest uboga w kalorie, a ponadto opiera się w dużej mierze na białku oraz od zmniejszonej ilości pozostałych makroskładników. W zależności od wybranego sposobu odżywiania, mogą to być tłuszcze bądź węglowodany. Oznacza to, że mimo wszystko raczej nie ma tutaj zbyt dużo miejsca na słodycze czy też fast foody. Jednak podczas każdej redukcji przychodzi taki czas, że efekty nieco stopują, a nasza psychika ma lekkie załamanie. W takiej sytuacji możemy spożyć posiłek, na który normalnie sobie nie pozwalamy. Taki posiłek określa się jako Cheat Meal, a niektórzy stosują nawet cały dzień z takimi posiłkami, na co mówi się Cheat Day. Warto jednak dodać, że Cheat Meal to może być fast food, ale nie musi – warto sprawdzić przepisy na zdrowe i smaczne posiłki.

Wpływ Cheat Meal/Cheat Day na utratę tkanki tłuszczowej

Wydawać by się mogło, że spożycie pizzy w ramach Cheat Meal’u mogłoby spowodować zaprzepaszczenie dotychczasowych rezultatów. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ w sytuacji, gdy jesteśmy już na redukcji ponad 30 dni i wszystko przebiega zgodnie z planem, to jednorazowy Cheat nie będzie miał większego wpływu na sylwetkę. Co więcej, może on mieć nawet pozytywny wpływ na dalszą część redukcji.

Kiedy stosować Cheat Meal/Cheat Day?

Cheat Meal może być stosowany zdecydowanie częściej, aniżeli Cheat Day. W zasadzie raz w tygodniu możemy pozwolić sobie na tzw. oszukany posiłek. Najlepiej byłoby, jeśli ten fast food zastąpiłby nam pierwotny posiłek, który mieliśmy spożyć. Mianowicie jeśli wieczorem mamy ochotę na pizzę włoską, to możemy jeść cały dzień wg planu, a wieczorem odpuścić sobie kolacje, a w zamian tego zjeść pizze. Oczywiście taki zabieg można stosować, lecz z umiarem. Raz na tydzień bądź nawet raz na dwa tygodnie będzie rozsądnym wyjściem, szczególnie jeśli jesteśmy w początkowej bądź decydującej fazie redukcji. Natomiast Cheat Day zdecydowanie lepiej zastosować w nieco późniejszym etapie redukcji.

Pierwszy Cheat Day możemy wprowadzić po kilkudziesięciu dniach. Można również zastosować Cheat Day w sytuacji, gdy efekty w związku z redukcją będą zadowalające, lecz będziemy czuli się niezbyt dobrze pod kątem psychiki. Jeden dzień luzu nie powinien wyrządzić większych szkód pod kątem sylwetki, a nasza psychika może naładować się na kolejne kilkadziesiąt dni skrupulatnego przestrzegania diety. Profesjonalni kulturyści bardzo często wdrażają Cheat Meal bądź Cheat Day podczas swojej redukcji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby również osoby odchudzające się tylko i wyłącznie dla siebie i poprawy swojego zdrowia, skorzystały z takich metod.